Lono, o naturálnom prístupe k naším deťom

 • O nás
 • Aktuality
 • Eko škôlka Lieska
 • Články
 • Galéria
 • Kontakt
 • Podpora

 • 2% z dane

  2020

  Vsetky info najdete v skupine Dary od Zorany na fb

  2019

  Milí priaznivci o.z.Lono. Aj tento rok vás prosíme o 2, 3 % z dane. Náš projekt - vybudovať zázemie pre naše občianske združenie je časovo i finančne náročný, nakolľko všetky naše aktivity sú na báze dobrovoľníctva.

  Pozemok i časť materiálu na výstavbu budovy máme zabezpečené. V tomto roku však potrebujeme akútne vybudovať funkčné oplotenie pre naše zvieratká, ktoré sú súčasťou ekofarmy v našom projekte. Na pozemok nám pravidelne chodí nezvaný hosť a odnesie si svoju korisť z kŕdla sliepok, straší našu kuzu Bazu a naháňa kačky...

  Tiež po malých krokoch pracujeme na úprave pozemku, vysádzame stromy, kvety, byliny a staráme sa o pôdu v časti úžitkovej záhrady, čistíme terén od prerastených koreňov starého viniča...

  Čaká nás ešte veľa práce, preto nám pomôže a podporí nás každé euro ale i váš záujem, či priloženie ruky k dielu pre dobro celého ľudstva. 

   

  Vaše 2% z dane prispejú v tomto roku k:

  • vybudovaniu bezpečného oplotenia pre zvieratká z Eko farmy Lono o.z. pred nezvanými predátormi...
  • vybudovaniu detského ihriska
  • výsadbe nových stromov na pozemku
  • podpore výstavby zázemia Lono.oz.
  • nákupu nových hudobných nástrojov a pomôcok pre kurzy detskej jogy Lono o.z.

  Ďalšie informácie o zámeroch nášho o.z. nájdete aj tu.

  Údaje potrebné na poukázanie 2% z dane:


  Obchodné meno (názov): Lono, rodinné centrum o.z.

  Právna forma: Občianske združenie

  IČO/SID: 42361761

  Adresa: Školská 37, Veľký Biel 900 24

  Ďalšie tlačivá na poukázanie 2 % z dane sú k dispozícii tu

  Ďalšie informácie, ako mám poukázať 2% z dane, nájdete tu

   

  2018

  Priatelia, využite posledné dni na darovanie vašich 2% z dane. Veľmi nám pomôže každá "koruna" na realizáciu našich veľkých plánov.

  INVESTUJTE 2% DO ZÁZEMIA SLOBODY. POMÔŽTE BUDOVAŤ ÚTOČISKO MIERU, HARMÓNIE A LÁSKY POD ZÁŠTITOU OBČIANSKEHO ZDRUŽENIA LONO

  Najprv by som zhrnula, akú prácu mám už za sebou a následne vám priblížila moje ďalšie vízie do budúcna.

  Už máme za sebou veľa prospešných krokov:

  Lono vznikalo na prelome roku 2012/2013, kedy som ešte s mojou 10.mesačnou dcérkou Viviánkou rozbiehala v Senci kurzy pre mamičky s bábätkami, viedla kurzy detských masáží, nosenia detí v šatke, a organizovala rôzne prednášky a besedy o zdravej výžive, očkovaní, homeopatií, bunkových soliach... Neskôr boli veľmi obľúbené montessori herničky a tiež pedagogicko - psychologické jazdenie na koni pre detičky, na čo dodnes veľmi rada spomínam. Taktiež spomienky na ženské a tehotenské kruhy majú v mojom srdci veľké miesto.
  Počas druhého tehotenstva som presťahovala moju činnosť dočasne do podkrovia rodinného domu vo Veľkom Bieli, kde som sa venovala po pôrode najmä kurzom pre mamičky s bábätkami, mala som otvorenú montessori herničku a pokračovala v činnostiach podobne ladených ako predošlé roky. Tiež sa u nás konal medzinárodný kurz pre lektorky nosenia detí - Die Trageschule. V lete sme si užívali spolu s vami Vodné hry s detičkami a tak si spestrovali dlhé horúce dni. Tiež sme chodievali každý piatok na vychádzky do lesa, čo sme neskôr spojili aj s výletmi s waldorfskou škôlkou Jazierko. Stretnutie v našom Lone s Petrom Živým, Ľubkou Balážovou, Mariánom Filom, či inými skvelými ľuďmi, nás vždy posúvalo vpred a motivovalo k ďalšej prospešnej práci. Aj z väčšej diaľky ste prichádzali k nám do Lona, na jemné stretnutia so Stankou Hrubou, ktorá u nás viedla Ekovýchovu pre deti.
  Neskôr som začala medzi aktivitami študovať waldorfskú pedagogiku a otvorila Eko škôlku Lieska,ktorá bola aktívna od januára 2016 a v auguste 2018 som dočasne prevádzku zatvorila. (Dôvody sa dočítate na mojom webe tu - http://www.lono.sk/sme-ini )
  V rámci Eko škôlky Lieska nás pravidelne navštevovali aj Karpatskí pecúchovia, ktorí nás sprevádzali rôznymi obradmi a slávnosťami kolobehu roka.
  Eko škôlku Lieska, sme stále zveľaďovali, kde deti trávili svoj čas v súlade s prírodou.
  Zadovážili sme drobné zvieratá (sliepočky, morské prasiatko, kačky...Pre ktoré sme vybudovali samostatne domčeky.), ktoré sme teraz presťahovali už na miesto nášho budúceho projektu.
  Dokúpili sme rôzne pomôcky, náčinia, náradia, a detské preliezky.
  Pravidelne sa u nás cvičila Ashanga joga pod vedením Maja Blažkoviča.
  Po dočasnom uzavretí Eko škôlky Lieska sme presťahovali niektoré preliezky do waldorfskej škôlky Jazierko v Senci, kam sa presunuli aj niektoré detičky od nás (žiaľ v rámci kapacity nebolo možné, aby mohli nastúpiť všetci, čo ma dodnes najviac zo všatkého mrzí :( )
  Teraz pracujem na pol úväzku vo waldorfskej škôlke v SC a tiež sa venujem detskej joge, ktorú si detičky veľmi obľúbili už počas môjho pôsobenia v Lieske a tiež vediem kurz Asthanga jogy pre dospelých.
  Čo plánujem do budúcna v najbližších mesiacoch, rokoch?

   

  Naďalej sa chcem venovať kurzom Jogy pre deti i dospelých.
  Momentálne pracujem na záverečnej práci z waldorfského vzdelávania, ktorej téma sa týka prierezu 1.ročníka na základnej waldorfskej škole. Práca má slúžiť ako inšpirácia pre budúcich waldorfských triednych učiteľov, ale i rodičov, ktorí sa rozhodli doma vzdelávať svoje deti.
  Túto prácu chcem po ukončení 3.ročného štúdia (najneskôr v septembri/októbri 2018), publikovať a teda sprístupniť pre všetkých, ktorých zaujíma otázka výchovy a vzdelávania v hlbších duševno - duchovných súvislostiach.
  V septembri 2018 mám v pláne rozbehnúť v Senci v Labyrinte Eko herňu, ktorá by podľa záujmu mohla slúžiť aj ako doobedná miniškôločka. Závisí to však predovšetkým od vykryštalizovania sa istých životných rozhodnutí.
  Spustenie projektu spojeného s výstavbou drevodomu v Nových Osadách by sa malo začať v roku 2020, a závisí to aj od množstva vyzbieraných príspevkov za 2 - 3% z dane.
  VÍZIA LONA

   

  Našou víziou je vybudovať komunitu (na polo samote za Veľkými Uľanmi v časti Sedín - Nové Osady), ktorej inšpiráciou bude jednoduchý, skromný a sebestačný život našich predkov, a v ktorej sa nebude žiť na úkor prírody, iných ľudí, či samých seba.

   

  V tejto komunite má Lono svoj zámer vybudovať niečo ako centrum pre rodiny s deťmi. V tomto centre majú byť obsiahnuté ženské kruhy a rozhovory s pôrodnými asistentkami, laktačnými poradkyňami, dulami, alternatívnymi učiteľmi, psychológmi a lekármi na rôzne témy súvisiace s počatím, tehotenstvom, pôrodom, šestonedelím, dojčením, materstvom, výchovou a vzdelávaním detí, výživou a duchovnom a v neposlednom rade i so starými slovanskými zvykmi. Okrem vyššie spomínaného k centru bude patriť i eko škôlka spojená so základnou školou s väčšími i menšími zvieratami... zameraná na Montessori, Waldorfskú a intuitívnu pedagogiku s možnosťou vegánskej, vegetariánskej, raw či makrobiotickej stravy. Tiež plánujeme organizovať rôzne letné i zimné tábory pre deti.

   

  K tejto myšlienke nás priviedla práve strata blaha spoločnosti. Pretože...

   

  „Kultúra, ktorá núti ľudí žiť životy, na ktoré ich evolúcia nevybavila, ktorá nenaplňuje ich vrodené očakávania a vtláča im schopnosť prispôsobiť sa až za hranice ich možností, humánna nie je a bude nutne poškodzovať ich osobnosť.“

   

  Jean Liedlofová

   

  Priatelia, spoločnými silami budujeme priestor, kde sa môžete vzdelávať, relaxovať a načerpať energiu. Úloha je to náročná a preto Vás prosíme o pomoc.

   

  Ak by ste náhodou mali nejaké nejasnosti, pokojne nás kontaktujte na

   

  petra@lono.sk
  alebo telefonicky na

   

  0918 189 575

   

  So srdečným pozdravom a vďakou za

   

  organizáciu LONO

   

  Petra Svetluška Lesná , Miloš Misterako Stolárstvo a Alena Kostelná

  tlacivo_vyhlasenie-o-poukazani-podielu-z.pdf  

  picsart_03-24-05-26-52.jpg

   

   

  2017

  Milí priatelia, druhý rok Vás oslovujeme s možnosťou venovať 2% z Vašich daní do projekov budovania o.z. LONO.

  Pre rok 2017 máme pripravené viaceré plány medzi ktoré patria : 

  • Zvelaďovanie naše Eko škôlky Lieska, kde deti trávia svoj čas v súlade s prírodou.
  • Zadováženie drobných zvierat (a možno sa podarí tento rok i koníka ustajniť :)),konkrétne prepiličiek, sliepok, morských prasiatkok,škrečkov, korytnačiek...Pre ktoré plánujeme vybudovať samostatne domčeky.
  • Postavenie záhradného domčeka.
  • Dobudovanie kompostu.
  • Dokúpenie rôznych lán, lezeckých plošín a stupienkv na dokončenie nášho záhradného ihriska... Vystavanie drevenej exteriérovej kuchynky pre deti k pieskovisku...
  • Zaobstaranie chladničky.
  • Organizáciu spoločenských stretnutí ako  pravidelné cvičenia JOGY pod vedením Maja Blažkoviča, stretnutia vyznávačov zdravého životného štýlu, liečivých ženských kruhov, ako aj ďalších zaujímavých spoločenských stretnutí
  • Spustenie projektu spojeného s výstavbou hlinenej budovy v Nových Osadoch...
  • Podpora domáceho vzdelávania detí na Slovensku...
  • a množstvo ďalšieho

  Priatelia, spoločnými silami budujeme priestor, kde sa môžete vzdelávať, relaxovať a načerpať energiu. Úloha je to náročná a preto Vás prosíme o pomoc.

  V prípade ak nás chcete podporiť a rozhodli ste sa investovať 2% z Vašich daní do rozvoja občianskeho združenia Lono, rodinné centrum o.z.

   a našich projektov, prosím prečítajte si nasledujúce inštrukcie, ako to uskutočniť. Ak by ste náhodou mali nejaké nejasnosti, pokojne nás kontaktujte na 

  alebo telefonicky na 

  0918 189 575
   

  So srdečným pozdravom a vďakou za

  organizáciu LONO

   

   Petra, Miloš a Alena

   

   Informácie o našom združení pre účely vyplnenia tlačiva :

   

  Obchodné meno alebo názov      : 

  Lono, rodinné centrum o.z.

  Sídlo – obec, PSČ, ulica, číslo      : 

  Školská 37, Veľký Biel, 900 24

   

  Právna forma                                 : Občianske združenie

  IČO                                                 : 42361761

   

   
   
  Postup krokov pre zamestnancov :

   

  Presný postup pre zamestnancov je napísaný tu
  Je dôležité čím skôr požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane ( DO 15.2 ) , ale prax je taká že po dohode účtovníka a zamestnanca sa to dá urobiť bežne aj neskôr. 
   
   

   

  Prikladáme Vám aj predvyplnený formulár pre zamestnancov v prílohe  2-_lono-9.pdf 
   

  Postup krokov pre fyzické osoby, ktoré si samé podávajú daňové priznanie v roku 2017:

   

  Postup krokov na poukázanie 1% (2%) pre právnické osoby v roku 2017:

   

   

  Pre rok 2016

  Pre rok 2016 máme pripravené viaceré plány medzi ktoré patria : 

  • Zvelaďovanie našej novej komunitnej ekoškôlky, kde deti trávia svoj čas v súlade s prírodou
  • Zadováženie drobných hospodárskych zvierat a možno sa podarí tento rok i koníka ustajniť :)
  • Organizáciu spoločenských stretnutí ako  pravidelné cvičenia JOGY pod vedením Maja Blažkoviča,stretnutia vyznávačov zdravého životného štýlu, liečivých ženských kruhov, ako aj ďaľších zaujímavých spoločenských stretnutí
  • Organizáciou víkendoviek so zaujímavými lektormi
  • Spustenie projektu spojeného s výstavbou hlinenej budovy v Nových Osadoch...
  • Podpora domáceho vzdelávania detí na Slovensku...
  • a množstvo ďaľšieho

  Dajte o nás vedieť na sociálnych sieťach. Ďakujeme!